Obserwatorzy

wtorek, 27 października 2009

Kursik- "Jak łączyć elementy bez odrywania nitki"-cz.1

Tak jak obiecałam- zaczynamy kursik łączenia elementów bez odrywania nitki. Pokażę go na jednym schemacie, ale jeżeli będzie taka potrzeba, zrobię jeszcze jeden na innym schemacie. Zaznaczam, że tutaj pokażę łączenie elementów dla robótki robionej w częściach. Czyli np. możemy tym sposobem zrobić osobno plecy, a osobno przód robótki. Myślę, że jak załapiecie o co w tym wszystkim chodzi, same dojdziecie do tego jak zrobić bluzeczkę "na okrągło". A jeżeli nie, to też pokażę. A oto schemat, według którego zaczynamy robić. Dokładnie zaczynamy od elementu po lewej stronie u dołu. Robimy wg. schematu: 5 o. łańcuszka, zamykamy je oczkiem ścisłym w kółeczko. Zamiast pierwszego słupka robimy 3 o. łańcuszka, następnie 2 o. łańcuszka, słupek i powtarzamy do uzyskania 8 słupków. Kończymy 2 o. łańcuszka, które łączymy o. ścisłym zamykając kółeczko. W kolejnym okrążeniu zamiast pierwszego podwójnie nawijanego słupka robimy 4 o. łańcuszka. Dalej 3 słupki podwójnie nawijane, 3o. łańcuszka, 4 słupki podwójnie nawijane, 11 o. łańcuszka, 4 słupki podwójnie nawijane i robimy dalej aż dojdziemy do momentu widocznego na zdjęciu 2.


Teraz zamiast 11 o. łańcuszka robimy dłuższy łańcuszek=11+4+3+5=23 o. łańcuszka. Jest to już początek następnego elementu.

Ostatnie 5 o. zrobionego łańcuszka zamykamy w kółeczko.

Następnie powyżej kółeczka robimy wzdłuż łańcuszka 3 o. ścisłe. Wygląda to tak jakbyśmy się cofali po łańcuszku w stronę pierwszego elementu.


Tym sposobem zrobiliśmy pierwszy słupek z drugiego okrążenia. Następnie robimy 2 o. łańcuszka, słupek,2 o. łańcuszka i powtarzamy wykonując pełne kółeczko tak jak na zdjęciu 5.


Kółeczko zamykamy i znowu robimy wzdłuż łańcuszka oczka ścisłe. Teraz mają być 4 o. ścisłe. Jest to pierwszy słupek podwójnie nawijany drugiego okrążenia.

Następnie robimy 3 słupki podwójnie nawijane, 1 o. łańcuszka i za pomocą o. ścisłego łączymy element drugi z pierwszym. Pokazuje to zdjęcie 7.


Robimy 1 o. łańcuszka i zgodnie ze schematem kolejne 4 słupki podwójnie nawijane, 5 o. łańcuszka, o. ścisłe, którym znowu łączymy oba elementy, 5 o. łańcuszka i dalej wg schematu aż dojdziemy do miejsca widocznego na zdjęciu 8.

Teraz wykonujemy długi łańcuszek z 23 o. na kolejny element i postępujemy tak samo jak na początku elementu drugiego.


Element 3 wykonujemy identycznie jak drugi. Tych elementów robimy tyle ile potrzebujemy na szerokość naszej robótki. Ja założyłam, że szerokość mojej robótki będzie równa trzem elementom.
Ostatni element w rzędzie robimy niemal dookoła. Dokładnie do momentu widocznego na zdjęciu 10.


Na końcu okrążenia robimy 5 o. łańcuszka, a następnie łączymy element trzeci z drugim 1 o. ścisłym.

Robimy kolejne 5 o. łańcuszka i przechodzimy do elementu drugiego. Tak jak to pokazuje zdjęcie 12.

W ten sam sposób przechodzimy do elementu pierwszego. Kończąc okrążenie robimy długi łańcuszek z 23 o. jako początek pierwszego elementu w drugim rzędzie naszej robótki. Tak jak to widać na zdjęciu 13.


Na dzisiaj to tyle. Dalszą część kursiku postaram się pokazać jutro. Mam nadzieję, że przedstawiłam to dość jasno. Jeżeli jednak pojawią się jakieś wątpliwości, piszcie w komentarzach.

18 komentarzy:

 1. Lucysia, so far so good. Robię teraz inne elementy i też staram się bez odrywania nitki, ale jeszcze nie doszłam do drugiego rzędu ;-)
  A twój kursik jest super. Dzięki za wkład włożony w niego.
  pzodrawiam serdecznie
  Makneta

  OdpowiedzUsuń
 2. Może dzięki temu kursikowi nauczę się robić bez obcinania nitki. Dzięki:))

  OdpowiedzUsuń
 3. widzę światełko w tunelu:) jek jeszcze kilka razy obejrze i przeczytam, to może załapię:)
  Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny kurs. Postaram się skorzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po przeczytaniu stwierdziłam że jeszcze duzo musze się nauczyc-a kursik super-dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 6. kochana tego mi było trzeba, wiesz jak ja nie cierpie tych elementów, wrrrrrrrr, jak tylko znajdę chwilę i próbuje wedle wyjaśnień działać w razie czego będe pytać bo ja to muszę mieć łopatologicznie wyjaśnione, jeszcze raz dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze mnie denerwowały nitki sterczące z lewej strony , a Ty znalazłaś na nie sposób .Pozdrawiam Yrsa

  OdpowiedzUsuń
 8. Rozjaśniłaś mi tę trudną sztukę łączenia. Dziękuję.
  Zapraszam po wyróżnienie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wreszcie nauczyłam się robić kwiatki bez,,nitek''...
  Bardzo,bardzo dziękuję za kursik.
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki kursowi nie rzucam szydełkiem w okna i ściany

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo. bardzo dziękuję za kursik, zrobię sobie obrusik na stolik :))... buziaczki :))

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzieki za swietny kurs i poswiecony czas. Tego mi bylo trzeba. Koniec z chowaniem nitek:)

  OdpowiedzUsuń
 13. super -już robię drugą kamizelke-dziekuję

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny i bardzo przejrzysty kurs, mniej nitek do chowania. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Pozwoliłam sobie na mała wzmiankę na moim blogu o tym kursie, mam nadzieję, że to nie przeszkadza ?

  OdpowiedzUsuń
 15. Super kursik jak tylko bede miec wolna chwile bede probowac.Ale cos mi sie kojarzy ze juz chyba robilam tego wzoru probe kilka lat temu. Mysle ze na serwetke sie nada

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetny i bardzo pomocny kurs. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń