Obserwatorzy

sobota, 6 marca 2010

Zapraszam do wspólnego dziergania czyli kursik nr2

Kilka dni temu otrzymałam kolejne wyróżnienie. Tym razem od Mrofki:Wyróżnienie to otrzymałam za kursik łączenia elementów bez odrywania nitki, który pokazałam na blogu jakiś czas temu. Bardzo Ci Mrofko dziękuję!
Pozwólcie, że nie wyróżnię nikogo konkretnego, tylko przewrotnie- niech wyróżnione poczują się osoby, które zostawią swój komentarz pod tym postem.
Wyróżnienie to zbiegło się z prośbą Anpar o pomoc w rozszyfrowaniu schematu z elementami bez odrywania nitki. A że schemat jest ciekawy i dużo trudniejsze (pod względem łączenia) przedstawia elementy, postanowiłam zrobić drugi kursik. A oto schemat nad którym będziemy(mam nadzieję, że wspólnie) pracować:


A zatem szydełka w dłoń i do dzieła. Zaczynamy od dużego kółka w lewym dolnym rogu schematu. Wykonujemy kółeczko z 6 oczek łańcuszka, które łączymy o. ścisłym. Następnie robimy zamiast pierwszego słupka 2 lub jak kto woli 3 o. łańcuszka, a potem jeszcze 15 słupków. Kolejny rząd rozpoczynamy znowu 2 lub 3o. łańcuszka + jeszcze2o. Przerabiamy 15 słupków za każdym razem oddzielając słupki 2 o. łańcuszka. Kolejny rząd rozpoczynamy tak jak dwa poprzednie, z tym ze pierwszy słupek będzie początkiem pęczka. Pęczki składają się z 4 słupków. Między pęczkami wykonujemy 10 o. łańcuszka. W ten sposób wykonujemy 7 pęczków. Mamy teraz tyle ile widać na zdjęciu poniżej:


Następnie rozpoczynamy kolejny element. W tym celu wykonujemy 22 o. łańcuszka (lub 25 o. łańcuszka jeżeli zamiast pierwszego słupka wykonywaliśmy 3 a nie 2 o. łańcuszka). Ostatnie 6 o. łańcuszka zamykamy w kółeczko, co widać na kolejnym zdjęciu:

Tak jak w pierwszym elemencie w kółeczku robimy łącznie 16 słupków, z tym ze zamiast pierwszego słupka wykorzystujemy 2 o. łańcuszka robiąc na nim 2 o. ścisłe. Pokazuje to zdjęcie poniżej:

Następnie wykonujemy dalej ten element w każdym kolejnym okrążeniu zamiast pierwszego słupka wykorzystujemy o. łańcuszka którym połączone są oba elementy. Po ostatnim pęczku wykonujemy tylko 5 o. łańcuszka i o. ścisłym łączymy z łańcuszkiem tak jak pokazuje zdjęcie poniżej:Teraz na pierwszym elemencie wykonujemy kolejne 2 pęczki, a następnie 18 (lub 19) o. łańcuszka. W ten sposób rozpoczynamy element mniejszy znajdujący się niemal na środku schematu. Oczywiście jeżeli potrzebujemy wykonać więcej elementów żeby osiągnąć szerszą robótkę, wtedy wykonujemy tak dużo elementów 1 i 2 aż osiągniemy porządaną szerokość robótki.
Wracając do elementu 3 - na końcu tego długiego łańcuszka 6 ostatnich oczek zamykamy w kółeczko. To widać na kolejnym zdjęciu:


W kółeczku wykonujemy łącznie 8 pęczków po 3 słupki każdy. Po pierwszym pęczku wykonujemy 5 o. łańcuszka i łączymy ten element z elementem 1. Po kolejnym pęczku i 5 o. łańcuszka łączymy element 3 z 2. Zdjęcie mi nie wyszło i nie pokazuje tego zbyt dobrze.

Na kolejnym zdjęciu widać już cały element 3 połączony z elementami 1 i 2 .Po ostatnim pęczku elementu 3 wykonujemy 5 o. łańcuszka i łącząc z elementem 1 wracamy do tego elementu. teraz w elemencie 1 wykonujemy 2 pęczki i robimy długi łańcuszek z 22(25) o. łańcuszka jako początek elementu 4, który na schemacie widnieje w lewym górnym rogu. I na tym etapie odkładamy robótkę do następnego posta:-)


W razie niejasności pytajcie w komentarzach. Miłego dziergania!

5 komentarzy:

 1. Dzięki za super kursik - przyznaję, że nie znałam tej metody łączenia; całe życie się człowiek uczy:))
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że jesteś i rozjaśniasz nam zawiłości .

  OdpowiedzUsuń
 3. kochana już dzis po obiedzie siadam do tej pierwszej części z szydełkiem ale on fsktycznie trudniejszy, no nic moze się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To są rewelacje. Gratuluję! I podrzucam link o starszej nieco modzie:
  http://semper.istore.pl/pl,product,821876,po,nitce,do,klebka.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przejrzysty opis :)

  OdpowiedzUsuń